BRAND: SICK
SKU: 6063977
Technical Specifications
  • Measuring range: –20 °C to +120 °C
  • Sensor element: Pt1000, 2-wire
  • Output signal: 2 x PNP + 4 mA to 20 mA
  • Maximum ohmic load RA: ≤ 100 kΩ for switching outputs, < 0.5 kΩ for analog output
  • Switching voltage: Supply voltage minus 1 V DC
  • Maximum switching current: ≤ 250 mA
  • Switching delay: 0 s to 50 s, programmable
  • Setting accuracy of switching outputs: ±0.1 °C
  • Display: 14-segment blue LED, 4 digits, 9 mm height, rotatable 180°
  • Process connection: Compression fitting G ¼ A with copper seal
  • Insertion length/diameter: 150 mm / 6 mm
  • Wetted parts: Stainless steel 1.4571 (AISI 316Ti)
  • Maximum process pressure: ≤ 150 bar
  • Housing material: Stainless steel 1.4301 (AISI 304), PC + ABS plastic head, TPE-E keypad
  • Connection type: Round connector M12 x 1, 5-pin
  • Enclosure rating: IP65 and IP67
  • Supply voltage: 15 V DC to 35 V DC
  • Maximum current consumption: ≤ 45 mA
  • Electrical safety: Protection class III, dielectric strength 500 V, overvoltage protection 40 V DC
  • CE conformity: EN 61326-1 emission and immunity for industrial applications
  • MTTF: 283 years
  • Dimensions (H x L x W): 150mm x 30mm x 30mm
  • Weight: 0.5 kg
Key Features
  • Measuring range from –20 °C to +120 °C